Kościelna 1/1 22-678 Ulhówek

SENIORZY Z GMINY ULHÓWEK NA WYCIECZCE

Bardzo aktywnie spędzają czas seniorzy z Gminy Ulhówek, którzy uczestniczą w zajęciach Klubu Seniora w Ulhówku, w Tarnoszynie  i w Żernikach. Ostatnio /8 września/ wyjechali na jednodniową wycieczkę do Kazimierz Dolnego i Nałęczowa.

Nim seniorzy rozpoczęli zwiedzanie Kazimierza Dolnego, miasteczka, które zaliczane jest do jednego z największych polskich zabytków i określane często mianem „perły polskiego renesansu” zjedli przepyszne śniadanie.

Posileni, aczkolwiek głodni atrakcji, spacerowali po Rynku, zwiedzali najważniejsze zabytki miasta.

Kazimierz Dolny to miasteczko położone nad Wisłą więc nie mogło zabraknąć obowiązkowego i wyczekiwanego przez wszystkich punktu programu, a mianowicie rejsu statkiem po Wiśle.

Na brzegu, aby wzmocnić i zregenerować siły, seniorzy zjedli obiad.

Wszyscy mieli okazję zakupić sobie tradycyjne kazimierskie koguty wypiekane z ciasta maślanego.

Kraków ma swoje bajgle, Poznań rogale Św. Marcina, a w Kazimierzu są wszechobecne kazimierskie koguty – wypiekany z ciasta kogut jest symbolem miasta. Z ciastkiem tym związana jest legenda:

„Dawno, dawno temu nad Kazimierzem Dolnym  przelatywał diabeł. Zielone tereny Lubelszczyzny tak bardzo mu się spodobały, że postanowił osiedlić się w wąwozie pod miastem. Zły duch szybko rozsmakował się w lokalnym drobiu. Wkrótce w Kazimierzu Dolnym został tylko jeden kogut, bardzo stary    i mądry. Ptak schował się przed diabłem w pobliskiej jaskini. Gdy czart ruszył na poszukiwania, zakonnicy pokropili jego kryjówkę wodą święconą. Nie mogąc znieść jej zapachu, diabeł uciekł z miasta. Ocalony kogut wyszedł ze swojej kryjówki i zaczął dumnie spacerować po kazimierskim rynku. Od tamtej pory zaczęto wypiekać jego podobizny z ciasta drożdżowego.”

W drodze powrotnej seniorzy wstąpili do Nałęczowa, aby obejrzeć Park Zdrojowy i pospacerować pięknymi alejkami.

Nałęczów to miasteczko uzdrowiskowe w którym leczy się serce, nerwy   i poprawia samopoczucie. Działa tu kilka sanatoriów, w tym jedno specjalizujące się w kardiologii, do którego przyjeżdżają pacjenci po transplantacji serca. Niegdyś bywali tu pisarze: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, więc po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki seniorzy wyruszyli w drogę powrotną.

Wyprawie towarzyszyły wesołe śpiewy, żarty oraz radość bijąca z twarzy seniorów. Oprócz oczywistych niezapomnianych przygód potwierdzeniem wspaniałych przeżyć jest pamiątkowa fotorelacja z tej eskapady.

Wyjazd seniorów został zorganizowany w ramach projektu pn. „Gmina dla Seniora” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Projekt w Gminie Ulhówek trwa od lutego 2019r. W ramach tego projektu zostały utworzone trzy kluby seniora w Ulhówku, w Tarnoszynie i w Żernikach. Łącznie w zajęciach w nich uczestniczy 60 seniorów

Na ten cel, dzięki staraniom Wójta Gminy Ulhówek Łukasza Kłębka, gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości prawie 1 mln zł.

 

 

 

 

 

Data opublikowania: 11:10, 10 września 2020

Kategorie: Aktualności