Kościelna 1/1 22-678 Ulhówek

Uroczystości rocznicowe w Worochcie

Worochta była dużą wioską z kościołem, cerkwią i folwarkiem i sąsiadowała z Machnówkiem. Do tragedii doszło 6 kwietnia 1944 r. Ukraińcy zamordowali ponad 30 mieszkańców wioski, nie oszczędzając kobiet i dzieci.

W 1994 roku rodzinom pomordowanych udało się postawić drewniane krzyże. W 2008r. staraniem mieszkańców i władz gminy Ulhówek otrzymano pozwolenie na jednorazowe przekroczenie granicy: uporządkowano mogiły i złożono kwiaty. Od tamtej pory uroczystości obywają się regularnie.

Również i w tym roku, dzięki uzyskaniu odpowiednich pozwoleń od władz Polski i Ukrainy oraz służb granicznych obu państw, 26 i 28 kwietnia otwarto czasowe przejścia graniczne celem dokonania prac porządkowych na zbiorowych mogiłach leżących od 1951 roku poza granicami Polski.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Ulhówek Łukasz Kłębek, który na wstępie powitał przybyłych gości, wśród których byli m.in. Sławomir Zawiślak – Poseł na Sejm RP, Małgorzata Mamrocha z biura poselskiego Tomasza Zawiślaka, Adam Piasecki – Przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego, Wiesław Cielica – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego, kpt. Jacek Kamiński z Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim, mjr SG Jan Pocztar z placówki SG w Lubyczy Królewskiej, chor. sztab. Tomasz Skreczko z Komendy SG w Chłopiatynie, Marcin Żołdak – Leśniczy Leśnictwa Tarnoszyn, Alina Konefał – Pilip – Sekretarz Gminy Ulhówek, Jan Kowalczyk, Stanisława Ziober – Przewodnicząca Rady Gminy Ulhówek, phm Anna Rojek wraz z harcerzami, dyrektorzy szkół, liczne poczty sztandarowe, radni i sołtysi.

Następnie wszyscy zebrani mogli wysłuchać montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Ulhówku.

Patriotyczną część uroczystości zakończył „Apel Pamięci”, po którym ks. Piotr Gałczyński odprawił mszę św. w intencji ofiar.

Po liturgii ci, którzy mieli paszporty udali się w kierunku granicy, aby przy zbiorowych mogiłach ofiar pomodlić się za spokój ich dusz, złożyć wieńce i zapalić znicze.

 

 

Data opublikowania: 07:41, 29 kwietnia 2019

Kategorie: Aktualności