Kościelna 1/1 22-678 Ulhówek

„Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”

W niedzielę 17 marca, jak co roku, odbyły się w Tarnoszynie uroczystości upamiętniające mieszkańców wioski, którzy zamordowani zostali w czasie bandyckiego napadu UPA. Napad ten miał miejsce w nocy z 17 na 18 marca 1944 r. Na kilka godzin przed świtem, pododdziały zbrojne OUN – UPA, dowodzone przez Mirosława Onyszkiewicza, ps. „Orest”, dokonały eksterminacji spokojnej i bezbronnej wsi – Tarnoszyn. Banderowcy uzbrojeni w broń palną, siekiery, widły, bagnety i noże, zamordowali w ciągu kilku godzin 53 mieszkańców Tarnoszyna i 10 mieszkańców sąsiedniego Ulhówka, którzy schronili się w Tarnoszynie. W dniu tym zamordowano łącznie 63 osoby w tym 23 kobiety i 16 dzieci. Dziewięcioro dzieci było w wieku do 5 lat. Rzezi tej dokonywano w sposób okrutny. W trakcie ataku podpalano polskie zabudowania i rabowano mienie. O świcie banderowcy wycofali się, pozostawiając płonące zabudowania. Podobnych sądnych dni było kilka. Łącznie w latach 1944-45 banderowcy zamordowali 127 mieszkańców Tarnoszyna i najbliższych wsi. Spalili też, w samym Tarnoszynie – 98 budynków. Dokonali masowej grabieży mienia. Grabieży dokonywali w dłuższym przedziale czasu, gdyż wieś opustoszała.
Aby oddać hołd pomordowanym do miejscowego kościoła przybyli ostatni żyjący świadkowie mordu, dzieci i wnuki ofiar, zaproszeni goście, władze samorządowe, liczne poczty sztandarowe dzieci i młodzież, harcerze, mieszkańcy Tarnoszyna i innych wiosek. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Łukasz Kłębek a specjalnie przygotowany na tę okazję montaż słowno-muzyczny wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Tarnoszynie pt. „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają”.
Apel Pamięci odczytał por. Marcin Kozłowski z placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej a po jego zakończeniu strażacy złożyli wieniec w „Kaplicy Męczeństwa Parafii Tarnoszyn”.
Mszę świętą odprawił i kazanie wygłosił ks. Władysław Gudz, proboszcz miejscowej parafii. Po zakończeniu liturgii w procesji wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający ofiary mordu, gdzie nastąpiło uroczyste wciągniecie flagi państwowej na maszt i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Głos zabrali zaproszeni goście – posłowie RP Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński. Następnie została odmówiona modlitwa w intencji ofiar, złożono wieńce i zapalono znicze. Na zakończenie miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, na czele z przewodniczącą a zarazem radną Joanną Buczkowską, gości i organizatorów zaprosiło na obiad.


Data opublikowania: 10:31, 18 marca 2019

Kategorie: Aktualności