Kościelna 1/1 22-678 Ulhówek

Dni Tomaszowa Lubelskiego

Dowiedz się, czym jest przewlekła choroba nerek (PChN) i czy należysz do grupy ryzyka – DaVita partnerem Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024

 

Tomaszowski Dom Kultury, organizator Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024, i DaVita Polska, organizacja zajmująca się leczeniem nerkozastępczym pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), zapraszają mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego i okolicznych gmin i powiatów na weekend pod znakiem zdrowia. W niedzielę, 2 czerwca 2024 roku, od godz. 15.00 tomaszowianie będą mogli skorzystać z porady lekarza nefrologa, dowiedzieć się, czym jest przewlekła choroba nerek i sprawdzić, czy nie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nerki. To wszystko na stoisku z edukacją zdrowotną DaVita na Stadionie Miejskim w Tomaszowie Lubelskim.

 

DaVita Polska jest partnerem Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024, wydarzenia, którego celem jest dbanie – w formie szeregu aktywności i działań – o dobrostan mieszkańców regionu. Częścią tygodniowych obchodów święta miasta (27.05–2.06.2024) jest również promowanie zdrowego stylu życia i uwrażliwienie mieszkańców powiatu tomaszowskiego na ryzyko zagrożenia chorobami nerek.

 

„Choroba nerek może zacząć się nagle, ale często postępuje powoli, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20–30 lat. Często jest zbyt późno rozpoznawana. Choroba nerek, nawet uszkodzonych w 90 proc., nie daje żadnych charakterystycznych objawów, dlatego powszechnie mówi się, że nerki nie bolą  (poza kamicą nerkową)” – mówią przedstawiciele DaVita Polska. „Dlatego zachęcamy mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego i najbliższych powiatów i gmin wiejskich, by przyszli spotkać się z nami i dowiedzieć się, co zrobić, by nerki mogły im służyć w zdrowiu jak najdłużej” – dodają.

Na niedzielne spotkanie z lekarzem warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań (np. badanie ogólne moczu, badania krwi, ostatni wynik badania USG brzucha (może być TK i MR), dzienniczek ciśnień lub cukrów – jeśli jest prowadzony, echo serca – jeśli kiedykolwiek było wykonane. Pomocna może być również lista stosowanych leków, wraz z dawkami. Lekarz nefrolog udzieli porady lekarskiej wszystkim zainteresowanym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przewlekła choroba nerek (PChN) to obecnie druga najczęstsza choroba przewlekła w Polsce, na którą cierpi nawet 4,7 mln Polaków – większość nie jest tego świadoma. Z powodu PChN i jej powikłań rocznie umiera aż 80–100 tys. Polaków.

 

W Polsce DaVita jest drugą największą niepubliczną siecią stacji dializ, prowadzącą 63 placówki w dużych i mniejszych miejscowościach, w tym stację dializ i poradnię nefrologiczną w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Aleje Grunwaldzkie 1.

Data opublikowania: 12:28, 31 maja 2024

Kategorie: AktualnościInformacje